Close
FINDING CURES TOGETHER<sup>SM</sup>

Annual Meeting Committees 

 

Program Committee 

The Program Committee consists of a chairperson, co-chairpersons, Scientific Review Committee and numerous subcommittees. The chairperson, co-chairpersons, and Scientific Review Committee plan and schedule the invited sessions for the Annual Meeting. The subcommittees, along with the chairperson, co-chairpersons, and Scientific Review Committee, review and schedule all proffered abstracts submitted for presentation at the Annual Meeting.

2014-2015
Lewis C. Cantley, Chairperson
Robert T. Abraham
Peter C. Adamson
Dario C. Altieri
Alberto Bardelli
Renzo Canetta
Peter Carmeliet
Karen Cichowski
Andrew J. Dannenberg
Johann S. de Bono
Sanjiv Sam Gambhir
Gad Getz
Dennis E. Hallahan
Elizabeth M. Jaffee
Pasi A. Jänne
Johanna W. Lampe
Richard M. Marais
Ira Mellman
Ari M. Melnick
Donna S. Neuberg
C. Kent Osborne
Pier Paolo Pandolfi
Andrea L. Richardson
David M. Sabatini
David B. Solit
Victor E. Velculescu
Robert H. Vonderheide
Geoffrey M. Wahl
Paul Workman
Michael B. Yaffe

Back to top


Clinical Trials Committee 

The Clinical Trials Committee serves to identify and recruit clinical trials for presentation during the AACR Annual Meeting.

2014-2015
Johann S. de Bono, Co-Chairperson
Patricia M. LoRusso, Co-Chairperson
Jeffrey S. Abrams
Peter C. Adamson
Leila Alland
Andrew R. Allen
Rafael G. Amado
Fabrice André
Alan H. Auerbach
Steven D. Averbuch
Laurence H. Baker
José Baselga
Roy Baynes
Chris H. Boshoff
Renzo Canetta
David D. Chang
Scot W. Ebbinghaus
Susan M. Galbraith
Axel Hoos
Edward Sanghyun Kim
Peter F. Lebowitz
Scott M. Lippman
Stuart G. Lutzker
Malte Peters
Martine J. Piccart
Ramesh K. Ramanathan
John C. Reed
David M. Reese
Debasish F. Roychowdhury
Mark A. Rubin
Jan H. M. Schellens
Geoffrey I. Shapiro
Lillian L. Siu
Jean-Charles Soria
Josep Tabernero
Louis M. Weiner
Eric P. Winer

Back to top


Education Committee 

The Education Committee plans and organizes the comprehensive educational program that takes place at the Annual Meeting. The chairperson of the Education Committee is typically a co-chairperson on the Program Committee.

2014-2015
Richard M. Marais, Chairperson
Johanna W. Lampe, Co-Chairperson
David B. Solit, Co-Chairperson
Paul Workman, Co-Chairperson
Michael B. Yaffee, Co-Chairperson
David J. Adams
Christine B. Ambrosone
Alberto Bardelli
Samuel C. Blackman
Kevin M. Brindle
Myles A. Brown
Peter Carmeliet
Carlo M. Croce
Faith E. Davies
Ivan Đikić
Caroline Dive
Mikala Egeblad
Jeffrey A. Engelman
Valeria R. Fantin
Lawrence H. Fong
Margaret C. Frame
Eyal Gottlieb
Nathanael S. Gray
Kun-Liang Guan
Dennis E. Hallahan
Susan E. Hankinson
Terryl J. Hartman
Sunil R. Hingorani
Douglas A. Lauffenburger
Elizabeth R. Lawlor
Scott M. Lippman
Georgina V. Long
Elena Martinez
Howard L. McLeod
Olufunmilayo I. Olopade
Owen J. Sansom
Mark E. Sherman
Yu Shyr
Suzanne L. Topalian
Matthew G. Vander Heiden
Nikhil Wagle
Jean J. Zhao

Back to top


Exhibits Committee 

The Exhibits Committee works in an advisory capacity to review and approve new exhibitors and comment on the quality of the exhibits accepted at the Annual Meeting. 

2014-2015
Ethan Dmitrovsky, Chairperson
Edward Chu
Jonathan D. Licht
David G. Pfister
Chris H. Takimoto
Cheryl Lyn Walker
Geoff Wells

Back to top