Close
FINDING CURES TOGETHER<sup>SM</sup>

Annual Meeting Committees 

 

Annual Meeting Program Committee 

The Program Committee consists of a chairperson, co-chairpersons, Scientific Review Committee and numerous subcommittees. The chairperson, co-chairpersons, and Scientific Review Committee plan and schedule the invited sessions for the Annual Meeting. The subcommittees, along with the chairperson, co-chairpersons, and Scientific Review Committee, review and schedule all proffered abstracts submitted for presentation at the Annual Meeting.

2015-2016
Scott A. Armstrong, Chairperson
Cory Abate-Shen
Julian Adams
James P. Allison
James E. Bradner
Robert G. Bristow
Hans Clevers
Ronald M. Evans
Lori S. Friedman
Susan M. Galbraith
Levi A. Garraway
Richard J. Gilbertson
Peter Kraft
Anthony G. Letai
Ross L. Levine
Massimo Loda
Guillermina Lozano
Elaine Mardis
Luis F. Parada
David R. Piwnica-Worms
Kornelia Polyak
Aviv Regev
Antoni Ribas
Stanley Riddell
Neal Rosen
Norman E. Sharpless
Lillian L. Siu
Jean-Charles Soria
Kimberly Stegmaier
Charles Swanton
Jean J. Zhao

Back to top


Annual Meeting Clinical Trials Committee 

The Clinical Trials Committee serves to identify and recruit clinical trials for presentation during the AACR Annual Meeting.

2015-2016
Johann S. de Bono, Co-Chairperson
Lillian L. Siu, Co-Chairperson
Leila Alland
Fabrice Andre
Chris H. Boshoff
Robert G. Bristow
John C. Byrd
Renzo Canetta
Scot W. Ebbinghaus
Susan M. Galbraith
Richard B. Gaynor
Michael Giordano
Axel Hoos
Mohamad A. Hussein
David Hyman
Edward Sanghyun Kim
Peter F. Lebowitz
Ross L. Levine
Stuart G. Lutzker
Tony S.K. Mok
Lilli Petruzzelli
John C. Reed
David M. Reese
Antoni Ribas
Raphaël F. Rousseau
Charles M. Rudin
Jan H.M. Schellens
Geoffrey I. Shapiro
Josep Tabernero
Jonathan M. Yingling

Back to top


Annual Meeting Education Committee 

The Annual Meeting Education Committee plans and organizes the comprehensive educational program that takes place at the Annual Meeting.

2014-2015
Richard M. Marais, Chairperson
Johanna W. Lampe, Co-Chairperson
David B. Solit, Co-Chairperson
Paul Workman, Co-Chairperson
Michael B. Yaffee, Co-Chairperson
David J. Adams
Christine B. Ambrosone
Alberto Bardelli
Samuel C. Blackman
Kevin M. Brindle
Myles A. Brown
Peter Carmeliet
Carlo M. Croce
Faith E. Davies
Ivan Đikić
Caroline Dive
Mikala Egeblad
Jeffrey A. Engelman
Valeria R. Fantin
Lawrence H. Fong
Margaret C. Frame
Eyal Gottlieb
Nathanael S. Gray
Kun-Liang Guan
Dennis E. Hallahan
Susan E. Hankinson
Terryl J. Hartman
Sunil R. Hingorani
Douglas A. Lauffenburger
Elizabeth R. Lawlor
Scott M. Lippman
Georgina V. Long
Elena Martinez
Howard L. McLeod
Olufunmilayo I. Olopade
Owen J. Sansom
Mark E. Sherman
Yu Shyr
Suzanne L. Topalian
Matthew G. Vander Heiden
Nikhil Wagle
Jean J. Zhao

Back to top


Annual Meeting Exhibits Committee 

The Exhibits Committee works in an advisory capacity to review and approve new exhibitors and comment on the quality of the exhibits accepted at the Annual Meeting. 

2014-2015
Ethan Dmitrovsky, Chairperson
Edward Chu
Jonathan D. Licht
David G. Pfister
Chris H. Takimoto
Cheryl Lyn Walker
Geoff Wells

Back to top